Çamlı Yem Besicilik

Çamlı Yem Besicilik

Yaşar Topluluğu’nun entegrasyon felsefesi altında, 1983 yılında yem üretimi ile faaliyetlerine başlayan Çamlı Yem Besicilik; bugün karma yem, kültür balıkçılığı, organik süt hayvancılığı, hindi besiciliği ve bitki besleme alanlarındaki faaliyetleriyle Ege’de ve Türkiye’de sektörün gelişiminde önemli rol oynamakta, yüzlerce çeşit ürünü ile çiftlikten sofraya gıda zincirinde güçlü bir tarım grubu olarak yer almaktadır.

Çamlı Yem Besicilik, tarımsal üretimdeki öncü kimliğiyle üretici ve tüketici beklentilerinin de ötesine geçerek, Türkiye’de ve Ege’de tarım sektörünün gelişimine destek olma hedefini taşımaktadır.  Yenilikçi ve vizyoner bakış açısıyla bugün Türkiye’nin ve Ege’nin en başarılı tarım şirketlerinden biri konumunda olan Çamlı Yem Besicilik, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2015” sıralamasında 377., Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından açıklanan “Ege’nin En Büyük 100 Şirketi” sıralamasında ise 35. Sırada yer almıştır.

Tarım, hayvancılık ve balıkçılık sektörlerine inovatif ve sürdürülebilir ürünler sunan Çamlı Yem Besicilik; Çamlı (büyükbaş yem), Bioaqua (balık yemi), Biofarm (organik gübre), Cooldog (köpek maması) ve Pınar Balık markalarıyla pek çok ilk kazandırmıştır. “Tüketmeden üretmek” felsefesiyle sektörün sürdürülebilir büyümesini ilke edinen Çamlı Yem ve Besicilik, Türkiye’de GLOBAL GAP (CFM) ve GLOBAL GAP (AQUA) standartları uyarınca denetlenerek belgelenen ilk firma olma özelliği taşımaktadır. Tüm üretimlerini ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi standartları kapsamında gerçekleştiren Şirket, ayrıca ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi’ne de sahiptir.

Büyükbaş yem (süt, besi, buzağı), küçükbaş yem ve kanatlı yemi üretimi yapan Çamlı Yem ve Besicilik, standart ürünlerinin yanı sıra çiftliklere özel ve fonksiyonel yemlerle ürün gamını zenginleştirmiştir. Ege Yöresi'ne özel üretilen “Ege 19”dan sonra 2015 yılında “Ege 21”, “Ege Buzağı Büyütme” ve “Ege Besi” yemleri ile ürün setini tamamlayan Şirket, uzman teknik ekibiyle üreticiye çiftlik yönetimi ve hayvan sağlığı uygulamalarında da destek vermeyi ve eğitimlerle üreticinin bilinçlenmesine katkıda bulunmayı sürdürmektedir. Çamlı Yem ve Besicilik, alabalık, levrek, çipura ve özel yemlerden oluşan balık yemi kategorisinde balık sağlığı ve gelişimini destekleyen “MultiMax” balık yemi serisi ve alabalıklara özel “Growmax” serisini de piyasaya sunmuştur.

Hindi besiciliğinde en kaliteli ve en verimli beyaz hindi ırklarıyla üretim yapan Çamlı Yem ve Besicilik; kuluçkahane, sözleşmeli üretim ve Topluluk şirketi olan Pınar Et’in kesimhanesi ile Türkiye’deki ilk entegre hindi kuruluşu olma özelliği taşımaktadır. Biyogüvenlik, izlenebilirlik ve gıda güvenliği kriterlerini AB standartlarında yerine getiren Şirket, yeni hindi ırkları ve diğer kanatlı türlerin deneme üretimleriyle sektöre öncülük etmektedir.

Çamlı Yem ve Besicilik’in 2011 yılında faaliyete geçen ve Türkiye’nin en çok üretim yapan organik süt işletmesi, sektöre kaliteli ve hijyenik organik çiğ süt tedariki sağlamaktadır. Manisa’da kurulu olan işletmede,organik tarım ve organik yem bitkileri üretimi de yapılmaktadır.Avrupa Birliği Organik Tarım Komisyonu’na akredite IMO Control tarafından gerçekleştirilen denetim ile “Organik Tarımsal ve Hayvansal Üretim Sertifikası” almaya hak kazanan Şirket, sözleşmeli üretim yöntemiyle de bölgede organik tarımı destekleyerek kimyasal gübre ve zirai ilaç kullanımını azaltmayı  hedeflemektedir.

Ecocert Organik Üretim Sertifikası’na sahip bitki besleme ve organik gübre üretim tesisinde, katı ve sıvı gübrelerin yanı sıra yeni nesil özel gübreler de üreten Çamlı Yem ve Besicilik, ürünleriyle tarımda verimlilik artışı ve toprak kalitesinin iyileştirilmesi hedefiyle çalışmaktadır.

Türkiye’nin ilk kültür balıkçılığı tesisi olarak yıllık toplam 8.000 ton balık üretim kapasitesi ile kültür balıkçılığında öncü rolünü sürdüren Çamlı Yem ve Besicilik, taze balık ürünleri kategorisinde 21 milyon ABD Doları ihracat rakamına ulaşmıştır. Levrek, çipura ve granyöz ihracatı ile Avrupa, Kuzey Amerika ve Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere 30 ülkeye ihracat gerçekleştiren Şirket, ulaştığı birçok ülkede pazar lideri konumunu sürdürmüştür.

“Sürdürülebilir balıkçılık” konusunda uluslararası “Friend of the Sea” belgesine sahip olan Çamlı Yem ve Besicilik, Pınar Balık markası ile Türkiye’de “İyi Tarım Uygulamaları” sertifikası alan ilk firma olmuş, böylece Pınar Balık markalı çipura ve levreklerin doğal dengeyle dost bir şekilde, izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik prensiplerine uygun üretildiği bir kez daha kanıtlanmıştır. Ayrıca, International Taste and Quality Institute (iTQi - Uluslararası Lezzet ve Kalite Enstitüsü) tarafından düzenlenen yarışmada çipura ve levrekleri ile “Üstün Lezzet Ödülü” kazanan Pınar Balık, bu alanda Türkiye’nin ödüle layık bulunan tek balık markası olmuştur.

www.camli.com.tr

 
Paylaş