Yönetimin Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

2019 raporumuzu sizlerle paylaştığımız bu günlerde dünya COVID-19 ile mücadele ediyor; tüm dünyayı sarsan pandemiden öğrenimlerimiz çok boyutlu oldu.Bu dönemde sürdürülebilirlik gündemi daha da yaygınlaştı ve iş dünyasının yeni alışkanlıkları oluşmaya başladı. Bizler de iş süreçlerimize öğrendiklerimizi yansıtarak önümüzdeki yılları daha sağlıklı ve verimli geçirme yolunda adımlar atmaya devam ettik.

Yaşar Topluluğu Şirketleri olarak 2019 yılında da daha iyi bir yaşam ve sürdürülebilir bir gelecek ortaya koymaya yönelik çalışmalarımızı sürdürdük. 93 yıl önce Durmuş Yaşar tarafından İzmir’de kurulan “Durmuş Yaşar Müessesesi”  ile başlayan ticari yolculuğumuzda, bugün, ülkenin sürdürülebilir kalkınmasına destek olan tüm faaliyet ve üretimlerimizle, ülke içinde ve dışında fark yaratmanın mutluluğu içindeyiz.

Türkiye’nin lider topluluklarından biri olmanın sorumluluk ve bilinciyle daha iyi bir gelecek yaratmaya katkıda bulunan Yaşar Topluluğu Şirketleri, sürdürülebilir kalkınmayı kurucu değerlerinin temelinde görerek stratejilerinin odak noktasına yerleştirmiştir.Yaşar Topluluğu olarak iş süreçlerimizi ekonomik, sosyal, çevresel ve etik ilkelerden ödün vermeden ‘iyi bakmak’ esasına göre yönetiyor ve düzenliyoruz.

Yaşar Topluluğu olarak Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sağlamak amacıyla sürdürülebilirlik önceliklerimiz kapsamında çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Sürdürülebilir Kalkınma Komitemiz liderliğinde yürüttüğümüz ve paydaş katılımını öncelikli tutan sürdürülebilirlik yönetimimizi, sürdürülebilirlik stratejimiz ve hedeflerimiz doğrultusunda geliştirmeye devam ediyoruz.

Yıl boyunca hem Türkiye hem de dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek, sürdürülebilir karlı büyüme hedefiyle doğru zamanda isabetli kararlar almaya yoğunlaştık. 2019 yılında Türkiye ve dünya ekonomisindeki toparlanma sinyallerinin de desteğiyle, Topluluk olarak faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde iddialı ve güçlü konumumuzu sürdürdük. Müşteri ve tüketicilerimizin beklentilerini ve ihtiyaçlarını doğru analiz ederek yeni ürün ve hizmetler geliştirmeye odaklandık. Teknoloji ve dijitalleşmeyi iş süreçlerimize entegre ederek güçlü Ar-Ge merkezlerimizle değişimin ve sektörlerimizin öncüsü olmayı başardık. Müşteri odaklı yaklaşımından taviz vermeyen Topluluğumuz, müşterilerden gelen geri bildirimleri doğru analiz ederek, değişen tüketim alışkanlıklarına uygun ürün ve hizmet geliştirmeyi sürdürdü.

Refah ve güven dolu bir gelecek için  sosyal ve çevresel alanlarda çeşitli projeler hayata geçirmekteyiz. Toplumsal fayda odaklı yaklaşımımız ile yürüttüğümüz toplumsal yatırım projeleri, çalışanlarımızın da katılımcılığı ile önemli başarılar elde etmektedir. Şimdiden etkileri hissedilmekte olan iklim değişikliği ile mücadele için tüm operasyon ve faaliyetlerimizde enerji etkin uygulamalara öncelik veriyoruz. 2019 yılında TÜSİAD-Global Compact-SKD işbirliğinde oluşturulan İş Dünyası Plastik Girişimi’ni imzalayarak plastik kirliliğini önleme konusunda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeyi taahhüt ettik.

Elde ettiğimiz başarılar bizi bir adım ileriye götürmek için cesaretlendirmektedir. Bugüne kadar elde ettiğimiz başarılarımızda emeği olan, sürdürülebilirlik yolculuğumuzda bize eşlik eden tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

Saygılarımızla,

 

Mustafa Selim Yaşar
Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı
Mehmet Aktaş
Yaşar Holding İcra Başkanı
 
Paylaş