İcra Başkanı Mesajı

Dünya, ekonomik, siyasi ve sosyal açıdan birçok sorunun cevap bulması ümidiyle başladığı 2020 yılında, etkisi tahmin edilemeyen, dünyanın yüz yılda bir karşılaştığı bir pandemi ile yüz yüze kaldı. Beklenmeyen ve etkileri yoğun olarak hissedilen bu durum, küresel ekonomide ciddi bir daralmayı da beraberinde getirdi. COVID-19 salgını nedeniyle tüm dünyada hayat durma noktasına gelirken; yatırımlar ertelendi, birçok sektörde fabrikalar üretime ara verdi, güven göstergelerinde bozulmalar yaşandı. Bugün geldiğimiz nokta itibarıyla aşının bulunması ve dünya genelinde aşılama çalışmalarına devam edilmesi geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor.

Ülkemiz açısından bakıldığında ise güçlü sağlık sistemimiz, zamanında alınan tedbirler ve ekonomik destekler Türkiye’nin büyümeye devam etmesini sağladı. 2020’de %1,8’lik büyüme ile dünyada büyüme yakalayabilen nadir ülkelerin arasında yer aldık.

Yaşar Topluluğu olarak bu zorlu dönemin başında çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın, müşterilerimizin sağlığını her şeyden önde tuttuk. Gerekli tüm tedbirleri tereddüt etmeksizin alarak çalışmalarımızı sürdürdük. Topluluğumuzun benimsediği “Daha iyi bir yaşam için” anlayışıyla yarattığımız değeri, değer zincirinde yer alan işimize, çalışanlarımıza, topluma, iş ortaklarımıza ve çevreye “iyi bakarak” paylaşmaya devam ettik.

Yaşar Topluluğu olarak 2020 yılında satışlarımızın %94,6’sını gıda ve içecek ile boya iş kollarımızda gerçekleştirdik ve %21,2 seviyesinde bir büyüme ile konsolide brüt ciromuz 7,5 milyar TL’nin üzerinde gerçekleşti. Değişimlere sahne olan pandemi sürecinde hızla aksiyon alarak üretim ve hizmetlerimize aralıksız devam ettik. Faaliyet gösterdiğimiz iş kollarında öncü ve lider konumumuzu sürdürdüğümüz dönemde, pandemi etkisiyle değişen tüketim alışkanlıkları karşısında aldığımız verimlilik odaklı tedbirler, brüt kârlılığımıza olumlu yansıdı.

İş Kollarımızda 2020

Gıda ve İçecek sektöründe Türkiye’nin en itibarlı ve güvenilen lider markaları arasında yer alan Pınar’ın “Sağlıklı Yaşam” anlayışının öneminin bir kez daha kanıtlandığı yılda, iş süreçlerimizi gözden geçirerek yeni döneme uyumladık. Dijital dönüşümü odak noktamıza alarak, operasyonlarda verimlilik esasıyla çalıştık. Tüketicilerimizi ihtiyaçlarına ve beklentilerine yönelik, yeni yaşam şekillerine uygun ürünlerimiz ile buluşturmak amacıyla projelerimizi hızlandırdık. Kalite ve verimlilikten ödün vermeden portföyümüze 2020 yılında 157 farklı yeni ürün ekledik. Zorlu şartlarına rağmen şirketlerimiz yılı başarılı sonuçlarla tamamladı.

Sağlıklı beslenme ihtiyacının arttığı pandemi döneminde, güçlü tedarik zinciri ile ürünlerini müşteri ve tüketicilerine ulaştırmayı sürdüren Pınar Süt, %21,9 büyüme kaydetti; Pınar Et, sektörüne değer katan yeni ürünleri de pazara sunarak %12,5 seviyesinde büyüme elde etti. Ambalajlı su pazarı sektöründe, Pınar Su ve İçecek ciro bazında ilk 5 firma arasında yer almayı başarırken Türkiye fonksiyonel içecek pazarında ise %39’luk pazar payı ile ciroda lider marka oldu.

Boya sektörünün lider markalarından Dyo Boya da 2020 yılındaki çalışmalarıyla oldukça başarılı sonuçlar elde etti ve net satışlarını bir önceki yıla göre %31 artırdı. 

Temizlik Kâğıtları sektöründe faaliyet gösteren Viking Kağıt, 2020 yılında toplam satış hacmini 30.079 tona çıkardı.

Klasik tatil anlayışının yanı sıra inovatif temalarla banket, catering, yat, kongre turizmi gibi birçok farklı alanda hizmet veren Altın Yunus 2020 yılını pandemi koşullarında en iyi hizmeti sunarak sürdürdü.

Yaşar Topluluğu olarak pandeminin getirdiği zorluklara göğüs gererek ülkemize olan inancımızla hedeflerimiz doğrultusunda yatırımlarımıza 2020 yılında da devam ettik ve toplam 289 milyon TL’lik yatırıma imza attık. Dijitalleşme ve Endüstri 4.0 yatırımları ile verimlilik, iş sürekliliği, veri güvenliği ve maliyet iyileştirme konularında önemli gelişme ve iyileştirmeler sağlama hedefiyle fabrika ve tesislerimizde yenileme, otomasyon ve modernizasyon çalışmalarını sürdüreceğiz.

Yaşar Topluluğu şirketlerinde operasyonel ve dijital alt yapıyı geliştirerek faaliyetlerimizi geleceğe taşırken, Ar-Ge ekiplerimizin yoğun çalışmasıyla yeni ürün, verimlilik ve kalite odaklı projelerimize devam ediyoruz. Sağlık, yenilik, lezzet anlayışımızın temelini oluşturan “kalite”, faaliyet gösterdiğimiz her alanda önceliklerimizden. Şirketlerimiz, pandemi etkisinde geçen 2020 yılında gerekli şartları sağlayarak ve aldıkları önlemlerle ‘önce sağlık’ diyerek, COVID-19 Güvenli Üretim/Hizmet Belgesi almaya hak kazandı ve kaliteye verdiğimiz önemi bir kez daha ispatladı.

Yurt içi ve yurt dışında rekabetçiliğimizi artırarak, Topluluğumuzu geleceğe taşıyacak dijitalleşme ve inovasyon tabanlı çalışmalarla tüm paydaşlarımızı “daha iyi bir yaşama”  ulaştıracak projeler ve ürünler üretiyoruz.

2020 yılında Topluluğumuzun toplam yurt dışı geliri 139,6 milyon ABD Doları seviyesine ulaştı. Mevcut pazarlarda etkinliklerini derinleştiren Topluluk Şirketlerimiz, yeni pazarlara da açıldı. Yaklaşık 40 yıldır faaliyet gösterdiğimiz Körfez Bölgesi’nin yanında AB ülkeleri, Orta Asya Cumhuriyetleri, Rusya ve Irak pazarlarında büyümemizi sürdürürken, ABD ve Çin gibi büyük pazarlarda da ürünlerimizle yer aldık. Hedef pazarlara özel geliştirdiğimiz ürünlerle çeşitliliğin yanı sıra marka bilinirliğimizi ve etkinliğimizi artırmayı amaçlıyoruz.

Sektöründe küresel oyuncu olarak yer alan Pınar Süt, 2020 yılında dünyanın en büyük süt ürünleri pazarlarından biri olan Çin pazarına giriş yaptı. Yıl içerisinde 25 ülkeye ihracat gerçekleştiren Şirketimiz, Türkiye toplam süt ürünleri ihracatının %18’ini tek başına gerçekleştirdi. 20’den fazla ülke pazarına ulaşan Pınar Et ise 2020 yılında Avustralya, Kazakistan, Gürcistan, Kanada ve ABD pazarlarına da ürünlerini sundu. Toplam satışlarının %16,7’sini yurt dışı pazarlara yapan Pınar Su ve İçecek, Türkiye’nin toplam su ihracatının ise %17,8’ini gerçekleştirdiği yılda ihracat ürün gamına Pınar Fonksiyonel ve Pınar Ice Tea ürünlerini de ekleyerek içecek ürün segmentini güçlendirdi.

Yeni girilen pazarlarla birlikte 3 kıtada 50 ülkeye ihracat yapan Dyo Boya, yeni pazarlarda ürün çeşitliliğini ön planda tuttu. 2020 yılında inşaat boyaları, endüstriyel boyalar ve mobilya boyaları ihracatı gerçekleştiren Şirketimiz, Rusya, Belarus ve Kafkas pazarlarında ise oto tamir grubu ürün satışları için çalışmalar başlattı.

İhracat faaliyetlerini istikrarlı şekilde yürütmeyi sürdürerek yurt dışı pazarlarına yeni ülkeler eklemeyi başaran Viking Kağıt, 2020 yılında 27 ülkeye ulaştı ve %26,7’lik oranla Yaşar Topluluğu’nda net satışlar içinde ihracat payı en yüksek şirket unvanını korudu.

Hep Birlikte “Daha iyi bir yaşam için” Çalışıyoruz.

Sürdürülebilirlik, tüm dünyanın ortak konusu. El birliğiyle dünya kaynaklarını daha verimli kullanmak ve bugünün kaynaklarını geleceğe taşımak hepimizin sorumluluğu.

Yaşar Topluluğu olarak sürdürülebilir ve kârlı büyüme hedefimizi, çevresel ve sosyal katkımızla da bütünleyerek tüm paydaşlarımıza ve dünyamıza “iyi bakmak” anlayışımızla yansıtıyoruz.  Gezegenimizin kaynaklarını gelecek nesillere taşıma sorumluluğumuz kapsamında tüm üretim ve ticari faaliyetlerimizde sürdürülebilirliği gözeten uygulamaları hayata geçiriyoruz. Etik, hesap verebilir ve dürüst iş yapma anlayışla sürdürülebilir kalkınma politikasına yön veren Topluluğumuz, kurulduğu günden bu yana faaliyetlerini ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarıyla değerlendiriyor ve çalışmalarını şeffaflık ilkesi çerçevesinde uyguluyor. 2007 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atarak daha sistematik hale getirdiğimiz sürdürülebilirlik çalışmalarımızı 2009 yılından bu yana her yıl düzenli olarak raporluyoruz.

Bu zorlu dönemde de “toplumu geliştirme ve toplumla paylaşma” ilkesiyle hız kesmeden kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımızı sürdürdük. Topluluk Şirketlerimizin, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı’nın ve Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı’nın eğitime, kültüre, sanata, spora katkısı aralıksız devam etti.

Değer yaratan kaliteli ürün ve hizmet sunmayı ilke edinen Topluluğumuz, tedarikçisinden bayisine, çalışanlarından müşteri ve tüketicilerine kadar etkileşimde olduğu tüm paydaşlarıyla her alanda başarı hedefiyle çalışmaya devam ediyor. Aidiyet ve sadakatle çalışarak her zaman bizimle birlikte olan tüm çalışanlarımıza, başta bize güvenen tüketicilerimiz, müşterilerimiz, bayilerimiz, tedarikçilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımıza en içten teşekkürlerimi sunarım.

Dr.Mehmet Aktaş

İcra Başkanı


 
Paylaş