Basın Bültenleri

Pınar Balık’a Üstün Lezzet Ödülü!

Türkiye’nin ilk kültür balığı üreticisi ve ilk markalı balığıPınar Balık, tadım alanında kanaat lideri olan şef ve sömeliyelerin kör tadımtestiyle, iTQi (Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü) tarafından düzenlenenyarışmada, ürettiği çipura ve levrekleri ile “Üstün Lezzet Ödülü” almaya layıkgörülen Türkiye’nin ilk ve tek balık markası oldu.

Türkiye Aşçılar Derneği’nin de üyesi olduğu, şefler ve sömeliyelerden oluşanbağımsız bir kuruluş olarak, dünyanın dört bir yanından gelen tüketici yiyecekve içeceklerini test etme ve üstün lezzetli olanları tanıtma üzerine faaliyetgösteren iTQi (Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü), 2015 yılı  “Üstün LezzetÖdülleri”ni dağıttı. Tadım alanında kanaat lideri ve uzman olan şef vesömeliyelerin kör tadım testine dayanması sebebiyle, uluslararası tanınırlıktatek olan organizasyonda, İzmir Çeşme’de Pınar güvencesi ile üretilen PınarBalık markalı çipura ve levrekler “Üstün Lezzet Ödülü”aldı.

Değerlendirme Nasıl Gerçekleşiyor?

iTQi (Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü) ödüller için değerlendirmesini, herürünün hedonik lezzetini ayrı ayrı ölçmeyi amaçlayan tadım oturumları ilegerçekleştiriyor. Her jüri üyesi, tattıkları ürün için Duyusal AnalizRaporu’nda puanlama yapıyor. Bu puanlama ürün lezzeti, aroma, yapı, koku, doku,tadım sonrası ağızda bıraktığı tat gibi kriterler dikkate alınarak yapılıyor.

 
Paylaş