Yaşar Sürdürülebilirlik Günü 2020

 

Konuşmacı Özgeçmişleri

 Berna Aşıroğlu

1980 Bursa doğumludur. 1998’de Robert Kolej’den mezun olduktan sonra, 2002’de Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’ nde eğitimine devam etmiştir. Sonrasında, 1945 yılında dedesi Ali Kırcı tarafından kurulmuş olan aile şirketleri Kırcılar Deri’ de çalışmak üzere Bursa’ ya gelmiş ve üretim bölümünde çalışmaya başlamıştır. Eş zamanlı olarak Bilgi üniversitesi’ nde internet üzerinden işletme masterı yapmıştır.Şirkette 4 sene planlama bölümünde çalışmış, tüm imalat, sevkiyat, ithalat ve ihracat süreçlerini takip etmiştir. 2011 yılından beri imalattan sorumlu yönetim kurulu üyesi görevini üstlenmiştir. Şirketin süreç iyileştirme, iş geliştirme ve takım çalışmalarını organize etme ve geliştirme ve marka kimliğini yenileme üzerine çalışmaları vardır. Şirketin dijitalleşmesi ve ihracat kanallarının kurulmasında yatırımlarda bulunmuştur.
2016 da kendine ait IKIGAI DERİ şirketini kurmuş ve deriderim.com üzerinden e-ticaret faaliyetleri yürütmektedir.
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Bursa üyesidir. BTSO Bursa Ticaret ve Sanayi Odası 2013-2017 dönemi meclis üyesidir.
TAIDER Türkiye Aile İşletmeleri Derneği 2015-2017 dönemi Genç Nesiller eş başkanlığı yapmıştır. 2019-2021 dönemi Sürdürülebirlikten sorumlu YK üyesidir. BUİKAD Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği’ nin 2007 yılından itibaren üyesidir ve üç dönemdir yönetim kurulu başkan yardımcılığı yapmıştır. Evli ve bir çocuk annesidir.

 

Orkun Kaymakçı

Orkun Kaymakçı 2010 yılında Koç Üniversitesi Kimya Bölümünden Lisans derecesini almıştır. Ardından ABD’de, Virginia Tech’te, Polimer Mühendisliği alanında yüksek lisans derecesini alıp Harvard Medical School’un araştırma hastanesi olan Massachusetts General Hospital’da biyomedikal mühendisi olarak çalışmıştır. Arçelik’te 6 yıldır görev yapmakta olup, Arçelik Ar-Ge Polimer ve Kimya Teknolojileri Ailesinin takım liderliği görevini ve Ar-Ge Sürdürülebilirlik sorumluluğunu üstlenmektedir. İstanbul Teknik Üniversitesinde doktora çalışmalarına da devam eden Kaymakçı’nın özellikle sürdürülebilir malzemeler alanında çok sayıda patent ve yayını mevcuttur.

 

   Uygar Özesmi

Çevre Bilimci ve Ashoka Senior Fellow olan Dr. Uygar Özesmi, ekolojik ve sosyal adalet için türetim ekonomisi oluşturmak üzere Good4Trust.org Kurucusu ve Kışkırtıcısı. Türetim Ekonomisi Derneği’nin başkanlığını yürütüyor. Kadir Has Üniversitesi Enerji Sistemleri, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji ve Bilgi Üniversitesi İşletme bölümünde misafir öğretim üyesi. 1989-90 yılları arasında Çevreden Sorumlu Devlet Bakanı Adnan Kahveci’nin danışmanlığını yaptı. Fulbright Burslusu olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde Ohio State Üniversitesi’nde master, daha sonra MacArthur Burslusu olarak Minnesota Universitesi’nde doktora yaptı. Erciyes Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nü kurdu (2000-2004). 2001 yılında Türkiye’nin ilk kitle kaynak platformu olan KuşBank.org’u kurdu. 2002 yılında, BirdLife’ın Türkiye temsilcisi olan Doğa Derneği’nin kurucu başkanlığını yaptı. New York’ta Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nda Çevre Uzmanı (2004–2006), TEMA Vakfı Genel Müdürü (2006-2008), Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü (2008-2012) görevlerini yürüttü. 2012 yılında Türkiye’de Change.org’u kurdu ve halen Genel Direktörü. Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nin (STGM) kurucu üyelerinden olan Dr. Özesmi, Sivil Katılım için Dünya Birliği (CIVICUS) yönetim kurulunda 2 dönem görev aldı.  Ashoka Vakfi ve ENİVA Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi. Kendisinin 100’den fazla bilimsel yayını, sayısız popüler makalesi, bir kitabı ve Açık Radyo’da her gün yayınlanan bir programı vardır.

                                                             

  Filiz Öztürk

Önde gelen uluslararası firmalardaki 18 yılı aşkın tecrübesiyle, pazar, tüketici ve alışverişçi içgörüleri ve bunlara dayalı marka stratejileri geliştirme konusunda uzmanlaşmış bir pazarlama profesyonelidir. ODTÜ Sosyoloji lisans derecesini aldıktan sonra kariyerine Kantar TNS Türkiye’de Araştırma Uzmanı/ Müşteri Temsilcisi olarak başlamış, ardından çok uluslu şirketlerde marka yöneticisi rolü üstlenmiştir. 2016 yılında Nielsen’e katılan sn. Filiz Öztürk Hızlı Tüketim Ürünleri ve Perakendeci müşterileri için tüketici ve alışverişçi araştırma projelerini yürüten gruplara liderlik etmekte, aynı zamanda Nielsen’in sektöre yön veren, fikir liderliği alanında öncülük eden tematik araştırmalarını da yürütmekte, İstanbul Bilgi Üniversitesinde Sosyoloji bölümünde Tüketici Kültürü üzerine Yüksek Lisans çalışmalarına devam etmektedir.


 Serra Titiz

Serra Titiz, bir sosyal girişimci olarak, 2003 senesinden beri sürdürülebilir kalkınma alanında çalışmaktadır. Türkiye’de farklı sivil toplum örgütlerinde gençler, kadınlar ve mesleki gruplarla birlikte çalışmış, sivil toplumda sahada ve yönetim seviyesinde oluşturduğu uzmanlıklarını şirketlerin toplumsal yatırım ve sürdürülebilirlik çalışmalarıyla bütünleştirmiş, model olan ve sosyal etkisi yüksek projelere imza atmıştır.  Serra Titiz, 2007 yılında kar-amacı gütmeyen Mikado Danışmanlık şirketini kurmuştur. Mikado, sürdürülebilir kalkınma için modeller geliştiren bir sosyal girişimdir. Mikado, sorumlu bir özel sektörün oluşumuna, sürdürülebilir ve şeffaf bir sivil toplumun gelişimine ve sosyal inovasyon ile toplumsal değişime katkı sağlayan çalışmalar yürütüyor. Şirketin ana misyonu sürdürülebilir yapılar kurarak ve şirket-STK-eğitim kurumu-kamu işbirlikleriyle sinerji yaratarak sosyal etkiyi maksimize etmektir. (www.mikadoconsulting.com) Serra Titiz ayrıca, “Gelecek Daha Net” Gençlik platformunun kurucusudur. www.gelecekdaha.net, gençlerin gelecekleri ile ilgili bilinçli karar vermeleri sağlamak amacıyla bilgi ve tecrübeyi yer ve zaman kısıtı olmadan yaratıcı yöntemlerle paylaştıran, teknoloji yoluyla sosyal inovasyon örneği bir sosyal girişimdir.  Serra Titiz, Mikado Danışmanlık ve Gelecek Daha Net Gençlik Platformu bünyesinde yürüttüğü çalışmaları yanısıra UNDP projelerinde de kıdemli uzman olarak yer almaktadır.2012 yılında Eisenhower fellow, 2013 yılında da ASHOKA Fellow seçilmiştir. BMW Responsible Leader ödülü sahibidir. INSEAD Sosyal Girişimcilik Programı Yürütme Kurulunda, KSS Derneği ve Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı Danışma Kurulunda yer almaktadır. Sürdürülebilir Kalkınma için Yenilikçi Çözümler Derneği ve BİRİZ Derneği kurucuları arasındadır.Serra Titiz, lisansını Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde; yüksek lisansını ise Aston Business School (İngiltere, Birmingham) İşletme Bölümünde tamamlamıştır.                            

 
Paylaş