Basın Bültenleri

37. Dyo Sanat Ödülleri’nde Eserler Adanalı Sanatseverlerle Buluştu.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından gerçekleştirilen 37.Dyo Sanat Ödülleri’nin Adana Sergisi, Dyo Boya Fabrikaları Yönetim Kurulu Üyesi ve Yaşar Üniversitesi Mütevelli  Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı’nın ev sahipliğinde Adana Büyükşehir Belediyesi 75.Yıl Sanat Galerisi’nde açıldı.

Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği sergi açılışına Adana iş ve sanat dünyasından çok sayıda sanatsever ile Yaşar Topluluğu iş ortakları ve Yaşar Topluluğu yönetici ve çalışanları katıldı.

Dyo Boya Fabrikaları Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Yiğitbaşı konuşmasında, Dyo Sanat Ödülleri’nin 50 yıldır aralıksız sürdürüldüğünün altını çizerek, “ Yaşar Topluluğu iki vakfı ile toplumun  eğitim,  sanat,  kültür  ve  spor  alanlarındaki  gelişimine  fayda sağlamaktadır. Dyo Sanat Ödülleri 50 yıldır kültür  ve  sanat yaşamını desteklemekte ve pekçok sanatçımızın kariyerinde kilometre taşı olarak bizlere gurur vermektedir. DYO Sanat Ödülleri ile 50 yıldır gelişimine şahit olduğumuz Türk Resim Sanatının, biz ve bizler gibi kurum ve kişilerin gayret ve destekleriyle daha da gelişeceğine yürekten inanıyoruz. 37.Dyo Sanat Ödülleri seçici kurulunda yer alan değerli hocalarımıza, değerli basın mensuplarına teşekkür ediyor, eserleri ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan tüm sanatçılarımızı kutluyorum.”dedi.

37.Dyo Sanat Ödüllerinde ödül alan ve sergilenmeye değer eserlerin bulunduğu sergi, 31 Mayıs 2018 tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. Eserler Adana’nın ardından İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak.

37.Dyo Sanat Ödülleri

Seçici kurulu  Prof. Dr. Şeniz Aksoy, Prof. Dr. Zahit Büyükişliyen, Prof. Neş’e Erdok, Prof. Dr. Hasan Kıran, Doç. Dr. Burcu Pelvanoğlu, Yrd. Doç. Dr. Umur Türker, Hürriyet Gazetesi Kültür Sanat Müdürü İhsan Yılmaz’dan oluşan 37.Dyo Sanat Ödülleri’nde ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserler, seçici kurulun iki aşamalı değerlendirmelerinin ardından belirlendi. Pentür dalında Sidar Bakı’nın “İsimsiz” ve Murat Özbakır’ın “Doğa-Beden-Kent I”, özgün baskı dalında ise Semih Çınar’ın “Atık No.1” adlı eseri ödüle layık görüldü.

Ödüllü Eserler

Pentür Dalında

  • Sidar Bakı – İsimsiz adlı eseri
  • Murat Özbakır – Doğa- Beden-Kent I adlı eseri

Özgün Baskı Dalında

  • Semih Çınar – Atık No.1 adlı eseri

PANEL

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, serginin açıldığı Adana Büyükşehir Belediyesi 75.Yıl Sanat Galerisi’nde bir de panel düzenledi. “Dünyada ve Türkiye’de Resim Sanatı ve Yeni Sanat Yaklaşımları” konulu panelin oturum başkanlığını Çukurova Üniversitesi Egitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Suat Karaaslan’ın yaptığı,  Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Umur Türker, Çukurova Üniversitesi Egitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Başkanı Prof.Dr. Nimet Keser ve Çukurova Üniversitesi Egitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Öğretim Görevlisi  Öğr.Gör. Kazım Artut’un konuşmacı olarak katıldığı panelde   “Gelenekselden Güncele Sanattaki Yaklaşımlar”,  “Resim Sanatının Sanatlar Hiyerarşisindeki Mücadelesi” ve “Avrupa ve Türkiye’de kültür/sanat pratikleri ve sanat algısı üzerine görüşler” konuşuldu.

Geçmişten bugüne resim sanatının değerlendirildiği, yıllar ve dönemler halinde gelişmelerin tartışıldığı panele çok sayıda sanatsever katıldı.  Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Müdürü Sema Kemahlı panelin sonunda tüm konuşmacılara günün anısında birer plaket ve Vakfın 2017 yılında ikinci kez basımını yaptığı, tarihçi Cemal Kutay’ın “Ne Buldu, Ne Bıraktı” isimli kitabı armağan edildi..

Galeri

 
 
Paylaş