Basın Bültenleri

37. Dyo Sanat Ödülleri’nde Eserler Ankaralı Sanatseverlerle Buluştu.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından gerçekleştirilen 37.Dyo Sanat Ödülleri’nin Ankara Sergisi, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar’ın ev sahipliğinde Cer Modern’de açıldı.

Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği sergi açılışına Ankara iş ve sanat dünyasından çok sayıda sanatsever ile Yaşar Topluluğu iş ortakları ve Yaşar Holding İcra Başkanı Mehmet Aktaş,  Yaşar Topluluğu yönetici ve çalışanları katıldı.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar, konuşmasında Dyo Sanat Ödülleri’nin 50 yıldır aralıksız sürdürüldüğünün altını çizerek, “Dyo Sanat Ödülleri’nin  istikrarlı olarak devam etmesi, sanatçıların bize duyduğu güven bizleri mutlu ediyor. 50 yılda Dyo Sanat Ödülleri’nde ödül alan çok sayıda sanatçının bugün ülkemizin önde gelen sanatçılarından olduklarını görüyor ve bununla gurur duyuyoruz. Dyo Sanat Ödülleri’ni hep birlikte daha ileriye taşıyacağımıza inanıyorum. 37.Dyo Sanat Ödülleri’ne 463 sanatçı 790 eserle katılım gösterdi. Sanatçıların yarışmamıza göstermiş olduğu ilgi bizleri mutlu ediyor. 37.Dyo Sanat Ödülleri seçici kurulunda yer alan değerli hocalarımıza, değerli basın mensuplarına teşekkür ediyor, eserleri ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan tüm sanatçılarımızı kutluyorum.”dedi.

37.Dyo Sanat Ödüllerinde ödül alan ve sergilenmeye değer eserlerin bulunduğu sergi, 30 Nisan 2018 tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. Eserler Ankara’nın ardından Adana ve İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak.

37.Dyo Sanat Ödülleri

Seçici kurulu  Prof. Dr. Şeniz Aksoy, Prof. Dr. Zahit Büyükişliyen, Prof. Neş’e Erdok, Prof. Dr. Hasan Kıran, Doç. Dr. Burcu Pelvanoğlu, Yrd. Doç. Dr. Umur Türker, Hürriyet Gazetesi Kültür Sanat Müdürü İhsan Yılmaz’dan oluşan 37.Dyo Sanat Ödülleri’nde ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserler, seçici kurulun iki aşamalı değerlendirmelerinin ardından belirlendi. Pentür dalında Sidar Bakı’nın “İsimsiz” ve Murat Özbakır’ın “Doğa-Beden-Kent I”, özgün baskı dalında ise Semih Çınar’ın “Atık No.1” adlı eseri ödüle layık görüldü.

Ödüllü Eserler

Pentür Dalında

Sidar Bakı – İsimsiz adlı eseri

Murat Özbakır – Doğa- Beden-Kent I adlı eseri

Özgün Baskı Dalında

Semih Çınar – Atık No.1 adlı eseri ile ödüle layık görüldü.

PANEL

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, serginin açıldığı Cermodern’de bir de panel düzenledi. “Dünyada ve Türkiye’de Resim Sanatı ve Yeni Sanat Yaklaşımları” konulu panelin oturum başkanlığını, Gazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Atilla İlkyaz yaptı. Panele, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Şeniz Aksoy, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Hasan Kıran, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Araştırma Görevlisi Semih Çınar konuşmacı olarak katıldı.

Panelde, soyut dışavurumculuk ile başlayan dünya resim sanatının ve Türk resim sanatının  gelişimi konuşuldu. Dünya ve Türkiye’de resim sanatında iz bırakmış sanatçıların eserlerinin de karşılaştırmalı olarak değerlendirildiği panele Ankara’da yer alan üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Sanat Tasarım Fakültelerinden öğretim üyeleri, öğrenciler ile çok sayıda sanatsever katıldı.

Galeri

 
 
Paylaş