Basın Bültenleri

Dyo Resim Yarışması Ödüllü Eserleri , Selçuk Yaşar Sanat Galerisi ve Müzesi’nde, yaz boyunca sanatseverlerle buluşacak...

Ekim 2015 - Mayıs 2016 döneminde birbirinden değerli sekiz sanatçının eserlerini sanatseverlerle buluşturan Selçuk Yaşar Sanat Galerisi ve Müzesi, Dyo Resim Yarışması’nın ödüllü 61 eserinin sergilendiği daimi sergiyle yaz döneminde de sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Eski bir İzmir evinin restore edilmesiyle yaşayan bir sanat kurumu haline getirilen Selçuk Yaşar Resim Müzesi, Yaşar Topluluğu’nun 40.kuruluş yıldönümü münasebetiyle 1985 yılında ziyaretçilere kapılarını açtı. Türkiye’nin ilk özel resim müzesi olan, Dyo Resim Yarışmaları’nda ödül alan tablolardan ve zaman içinde satın alınan sanat eserlerinden oluşan koleksiyonuyla yıl boyu açık olan Müze, her yıl Eylül-Mayıs döneminde Türkiye’nin ünlü ressamlarını ve eserlerini sanatseverlerle buluşturuyor.

Dyo Resim Yarışması’nda ödül alan 61 eserden oluşan,  Dyo Resim Yarışması’nda ödül alan eserlerin yer aldığı sergide, Metin Eloğlu, Naci İslimyeli, Nejat Akkan, Yalçın Gökçebağ, Güngör İblikçi, Nurullah Berk, Nedret Sekban, Mehmet Güler, Cavit Atmaca, Bilal Erdoğan, Ekrem Kahraman gibi Türk Resim Sanatı’nın usta sanatçılarının eserlerinin de aralarında olduğu 61 eser yer alacak. Dyo Resim Yarışması Koleksiyon Sergisi, hafta içi her gün 10.00 -18.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Selçuk Yaşar Sanat Galerisi 2016-2017 dönemi sergileri, Zahit Büyükişliyen Resim Sergisi ve Nihal Büyükişliyen Heykel Sergisi ile Eylül ayında başlayacak.

Dyo Resim Yarışması

1967 yılında düzenlenmeye başlanan, 1993 yılından bu yana Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı organizasyonuyla hayata geçirilen, 49 yıldır Türk resim sanatının gelişimine verdiği destekle çok sayıda sanatçının yetişmesine öncülük eden Dyo Resim Yarışması’na bu güne kadar  13.977 sanatçı  23.424 eserle katılım gösterdi. Dyo Resim Yarışması, yarım yüzyıla yakın geçmişiyle, Türk resim sanatının bir panoramasını sunabilecek düzeye erişti.

 
Paylaş